Leworęczność - co o niej wiemy?

Moje dziecko jest leworęczne, co to znaczy?

Na szczęście dawno minęły już te czasy, w których dzieci na silę uczono używania prawej reki. I to dosłownie. Aż strach pomyśleć, że nawet w niektórych szkołach karano biciem po dłoni za pisanie lewą ręką. Teraz jednak, wraz z postępem nauki, nikt nie uważa tego za ułomność i nie karze leworęcznych dzieci. Wiemy, z grubsza, że mamy wówczas do czynienia z dominacją prawej półkuli mózgu. My jednak dzisiaj napiszemy o tym jeszcze kilka szczegółów.

Osób leworęcznych jest generalnie mniej – jakieś 10% ogółu naszej populacji. Oznacza to, że na nasze 7,6 miliarda to „jedynie” 7500000000 osób leworęcznych . Zdecydowanie więcej jest leworęcznych mężczyzn niż kobiet. Zaledwie co trzynasta dama pisze lewą ręką. Co ciekawe – leworęczne dziecko może przyjść na świat nawet wówczas gdy oboje rodzice są praworęczni. Dzieje się tak aż w 9% przypadków. Najwięcej leworęcznych osób spotkamy w Holandii, zaś najmniej w Indiach. Polska pod tym względem raczej plasuje się bliżej końca. U nas leworęcznych jest zaledwie jakieś 8% rodaków.

Jak już wspominaliśmy wyżej, osoby leworęczne mają dominującą prawą półkulę mózgu. U większości z nas zachodzi bowiem tzw. „lateralizacja” czyli asymetria polegająca na dominacji narządów położonych po jednej stronie ciała. Odkryto ją już w 1861 roku.

Leworęcznych jest mniej, ale nie powinien to nigdy być żaden powód do niepokoju. Naukowcy twierdzą bowiem, że u osób z dominującą prawą półkulą mózgu wybitnie rozwijają się empatia i intuicja. Są to ludzie skłonni do myślenia wieloaspektowego, jednoczesnego i nielinearnego, świetnie zapamiętują dźwięki i …cudze twarze. Nic więc dziwnego, że wśród leworęcznych są znani artyści. A na co dzień? Leworęczni lepiej wypadają w testach i mają większą sprawność manualną, są bardzo kreatywni i często donoszą sukcesy.

Znani leworęczni? Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Juliusz Cezar, Albert Einstein i Maria Skłodowska-Curie.

Działy sklepu

Porównaj produkty


Nie masz żadnych produktów do porównania.

logolego

Moja przechowalnia


Nie masz żadnych produktów w schowku.

Rzetelny regulamin

Zweryfikowany

 

Sklepolandia

 

Sklepy24