CZY JECHAĆ/LECIEĆ Z MALUSZKIEM NA WAKACJE?

 To pytanie, zadane w tytule, często trapi świeżo upieczonych rodziców - kiedy można bezpiecznie zabrać maleństwo w podróż? Pediatrzy podkreślają, że w pierwszym miesiącu zycia dziecka należało by się jednak powstrzymac przed podróżami, które nie są absolutnie konieczne. Organizm dziecka dopiero "oswaja" świat zewnetrzny. Przez to dziecko jest szczególnie wrażliwe na patogeny i zmienne warunki otoczenia. Niemniej, już po 6 tygodniach nad wyjazdem można się zastanowić, trzeba być jednak do niego wyjątkowo dobrze przygotowanym. Co to oznacza?

Podróż podróży nierówna. Co innego musimy brać pod uwagę w chwili, kiedy wybieramy samolot, a co innego - kiedy chcemy wyruszyć w podróż własnym autem. Jednak, nawet mimo wielogodziinej jazdy, ta druga opcja jest lepsza. Czemu? Jadąc samodzielnie samochodem możemy zrobić wiele przerw i dokładnie tam, gdzie zaplanujemy. Dziecko , szczególnie małe, nie będzie też narażone na kontakt z obcymi ludźmi, o których chorobach nic przeciez nie wiemy. Tymczasem, wybierając samolot, pamiętajmy by próbowac zająć takie miejsce, w którym maksymalnie odgraniczymy dziecko od kontaktu z innymi. Musimy je stale trzymać przy sobie. A różnice ciśnień pokonamy, karmiąc malucha w czasie startu i odlotu. Trzeba też stale nawilżać skórę dziecka, np. roztworem soli morskiej i mieć przy sobie wszystkie niezbędne rzeczy: pieluszki, ubranka, kosmetyki, farmaceutyki... Natomiast w aucie dziecko będzie bezpiecznie zapięte w foteliku, najlepiej jednak z tyłu, gdyż w wypadku umieszczenia fotelika tyłem do kierunku jazdy w przednim siedzeniu - o czym niewiele osób może wie - sprawiamy, że poduszki powietrzne nie będą aktywne. No i jeszcze kwestia klimatyzacji - jesli jest duzy upał - można ją zastosować, jednak musi być odgrzybiona i oczyszczona, by uniknąc np. zakażenia bakterią legionelli. Ponadto nie wolno narażać dziecka na znaczne róznice temperatur.

No i najczęsciej pojawiajace się na forach pytanie: czy zabierać malutkie dzieci do egzotycznych krajów? Odpowiedzi jest tyle, co podróżujących. Jednak przeważają głosy odradzające - po pierwsze egzotyczne upalne krainy powodują, że dzieci się szybko męczą, plażowanie nie jest dla nich atrakcją a rodzice nie mają chwili spokoju. Malutkie dzieci są też narażone na kontakt z obcymi patogenami i niekoniecznie dobrze to znoszą. jednak - wybór nalezy do rodziców. Niemniej po każdej podróży wskazane jest by zabrać maluszka do lekarza, nawet, jeśli wydaje nam się zdrowiutki jak rybka...na wszelki wypadek.

Działy sklepu

Porównaj produkty


Nie masz żadnych produktów do porównania.

logolego

Moja przechowalnia


Nie masz żadnych produktów w schowku.

Rzetelny regulamin

Zweryfikowany

 

Sklepolandia

 

Sklepy24