KLESZCZE - JAK CHRONIĆ DZIECI PRZED NIMI?

Majówki , wędrówki do lasu i nad wodę – sezon w pełni, a jeśli planujemy odpoczynek na łonie natury, to musimy się liczyć z nieprzyjemnym zagrożeniem- kleszczami. Czy należy się ich bać i czy można się przed nimi jakoś chronić?

Dużej liczbie kleszczy sprzyjają coraz łagodniejsze i cieplejsze zimy. Tym bardziej, że stworzenia te atakują już nie tylko w lasach – można je spotkać w parkach i na zielonych terenach miejskich. Nie wszystkich atakują jednakowo. Niektórzy nie mają z nimi kłopotów, a jeszcze inni wracają wręcz obwieszeni naręczem pijanych krwią kleszczy. Od czego to zależy? Od temperatury ciała, ilości dwutlenku węgla, wydzielanego przez ludzkie ciało czy od zapachu. Nic zatem dziwnego, że biegacze przyciągają kleszcze jak magnes. Jak zatem możemy się przed nimi chronić? Co robić by nasze dzieci były maksymalnie bezpieczne?

Nie da się ich unikać, ale można się przed nimi zabezpieczyć. Długie spodnie, bluza, kapelusz to pierwsze rzeczy, jakie dziecko powinno mieć na sobie, jeśli przewidujemy weekend na łonie natury, wśród drzew i traw, ale nie tylko. Kleszcze są ślepe więc ubieranie się w określone kolory w celu ich odstraszenia nie ma sensu. Jasne ubrania lepiej włożyć tylko dlatego, że łatwiej nam będzie zauważyć intruza na naszym czy dziecka ciele. Żadne preparaty apteczne nie dają stuprocentowej pewności, że kleszcz nie zechce zaatakować, dlatego trzeba wnikliwie oglądać ciała dzieci. Stworzenie to potrzebuje zwykle kilku godzin by znaleźć dogodne miejsce do posiłku, dlatego możemy je zauważyć zanim zdąży wbić się w skórę.

A jeśli już go zauważymy? Pęseta wyjmujemy go tuz przy skórze, chwytając za przednią cześć jego tułowia. Następnie przez kolejne dwa tygodnie musimy obserwować to miejsce, gdyż może pojawić się rumień wędrujący , czyli taki, trochę podobny do tarczy strzelniczej: plama z obwódką, w której środku jest jaśniejsza skóra. Wtedy jak najszybciej należy iść z dzieckiem do lekarza.


WIELKANOCNE GRY I ZABAWY!

Wielkanoc to czas niezwykły i z pewnością przygotowania do tych Świąt pochłaniają wiele czasu. Często więc nie do końca wiemy, jak zorganizować dzieciom zabawę w chwili, kiedy potrzebujemy skupić się na czymś innym. Albo martwisz się zawczasu jak poradzić sobie z ruchliwymi dziećmi przy świątecznym stole? A są na to niebanalne sposoby, mało tego – związane są one ze świętami!

Pierwsza i dość prosta zabaw, jaką można wymyślić dla dziecka to ta związana z kolorowaniem wielkanocnych malowane i ozdób. Te pierwsze bez trudu można znaleźć w Internecie. Co zaś z tymi drugimi? Czy wiedzieliście , ze jajka świetnie się dekoruje zwykłym flamastrem albo… kredkami świecowymi ? Tymi ostatnimi najlepiej na gorąco – potem malunek zasycha na jajku i jest trwalszy.

Wydaje się banalne, ale za to ile przy tym frajdy. Pamiętacie swoje dzieciństwo i to – jak bardzo lubiliśmy robić pisanki. Jeśli ktoś ma ochotę na nieco trudniejsze zadanie możemy zrobić pisanki nieco bardziej wymagającą metodą: jajko można ugotować w łupinach cebuli – wtedy nabierze rudo-brązowej barwy. Na takiej skorupce wzory i ozdoby się …wydrapywało najlepiej czymś ostrym. Oczywiście – to akurat zajęcie dla nieco starszych dzieci!

Pora na przystrojenie domu! Tutaj mamy do wyboru mnóstwo opcji: jęli odpowiednio przetniemy zakończenie starej skarpety i dołożymy trochę waty do środka – szybko możemy, zawiązawszy cudo w odpowiednim miejscu – mieć wielkanocnego króliczka. Teraz tylko trzeba mu doszyć oczka i wąsy!

No dobrze, a co zrobić z dziećmi, które nie mają ochoty na szycie, malowanie czy dekorowanie? Ustaw im tor przeszkód z jajek – najlepiej już ugotowanych – i zawiąż oczy – ten kto przejdzie bez szwanku z zakrytymi oczyma – na pewno zasłuży na słodką nagrodę! A co do słodkości – masz wiele zakamarków w domu i ogrodzie ? Pochowaj w nich czekoladowe słodkie jajka , daj dzieciom koszyczki – i każ ich szukać. Nasz pociechy z pewnością będą miały świetną zabawę. Zwłaszcza, że jeśli któreś przyniesie najwięcej – może dodatkowo wygrać coś miłego?

A jełki brak rekwizytów i wszystkie zabawy się znudziły zawsze można spróbować zajączka. Dzieci tworzą tańczące kółko i trzymają się za rączki. Jedno z nich idzie do środka jako zajączek –jego zadaniem jest się jak najszybciej wydostać z kółka – używając sprytu i szybkości. Ten, kto wypuści zajączka, sam trafia na jego miejsce…

Miłej zabawy!

CZY TYLKO BAŁWAN I SANKI? JAK ŚWIETNIE BAWIĆ SIĘ Z DZIEĆMI W ZIMIE NA ŚNIEGU?

Zabawy zimowe od zawsze kojarzą nam się z jednym: lepieniem śnieżnych kulek, bałwana czy „robieniem orła” na śniegu.  Współczesne dzieci jednak mają znacznie więcej bodźców zewnętrznych od świata, dlatego potrzebują coraz to bardziej oryginalnych pomysłów na spędzenie czasu. A co mogłoby to być?

Zagraj z dzieckiem w barwne kolorowe kule lodowe – do tego celu potrzebujesz jedynie balonów, wody i  barwników spożywczych.  Balon można wieczorem napełnić wodą, dodać barwnik spożywczego i wstawić albo do zamrażarki albo na zewnątrz, na mróz. Kolejnego dnia wystarczy przekłuć balonik i …bawić się kolorowymi kulkami z lodu w …np.: śnieżne kręgle! Jęli zrobisz to samo, ale wodą zabarwioną barwnikiem spożywczym wypełnisz np. pojemnik na kostki lodu. Takie kolorowe „klejnoty” można potem poukrywać w rozmaitych zakamarkach – zwycięzca, który znajdzie ich najwięcej – może zdobyć np. słodką nagrodę.  Jeśli nikomu to nie będzie przeszkadzało możemy też użyć barwnika z woda do kolorowania lodowych sopli! – daszki i balkony mogą dzięki temu wyglądać bajecznie każdego dnia.

Innym pomysłem dla dzieci jest zaangażowanie ich w np. kolorowankina śniegu.  Barwniki spożywcze możemy poumieszczać, po rozmieszaniu z wodą, w pojemnikach po produktach spożywczych czy małych słoiczkach.  Wystarczy zrobić figurkę, bałwana lub wydeptać obrazek i pokolorować. A czemu, zapytacie, barwniki spożywcze zamiast zwykłych farb? – Dlatego, że dbamy o środowisko i nie chcemy go zanieczyszczać.

 

         To nie jedyne pomysły - możemy z dziećmi bawić się w widoczne z góry wydeptane w śniegu obrazki, urządzić mini pole do golfa albo zrobić z barwników tarczę,  w którą dzieci będą mogły rzucać do celu.

       Jak widac - pomysłów - zdrowych, bezpiecznych jest bez liku. Nie wahajmy się i korzystajmy z uroków zimy!

 


Działy sklepu

Porównaj produkty


Nie masz żadnych produktów do porównania.

logolego

Moja przechowalnia


Nie masz żadnych produktów w schowku.

Rzetelny regulamin

Zweryfikowany

 

Sklepolandia

 

Sklepy24