CO KUPIĆ DZIECKU W PREZENCIE?

Wiemy, że często macie problem z decyzją odnośnie do wyboru mikołajkowego czy gwiazdkowego prezentu dla swoich pociech. Postanowiliśmny w tym roku przyjrzeć się listom bestsellerów w róznych punktach, a także zbadać, ktory wygrał w plebiscycie Zabawki Roku 2017.
Gotowi? No to do dzieła.
Zabawka Roku 2017 - w plebiscycie oceniono niemal setkę nowości na rynku. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że na czołowych miejscach znalazły się  zabawki edukacyjne. Wśród wyróznionych zabawek jurorzy umieścili także rowery biegowe czy gry edukacyjne. Warto wspomnieć, że same dzieci nagrodziły, między innymi, zabawki firmy Playmobil.
W salonach sprzedaży od wielu miesięcy prym wiodą obecne i w naszym sklepie gry firmy Trefl, zestawy kreatywne Play-Doh czy gra strategiczna Monopoly. Młodszym dzieciom szczególnie podobają się też szczeniaczki - zabawki interaktywne firmy Fisher Price.

w tym roku niezwykłą popularnością cieszą się równiez zestawy Lego Ninjago. To najchętniej sprzedawane, także i w tamtym roku klocki. Prosze sobie wyobrazić, że tylko w ubiegłym roku firma sprzedała 75 miliardów pudełek! Popularność Lego Ninjago zawdzięczają budowaniu nastroju przygody i tworzeniu oryginalnych bajkowych fabuł.


I CO Z TYM HALLOWEEN?

Nadchodzące Halloween jest coraz bardziej popularnym świętem na świecie.  Już w Polsce od kilku dni we wsiach i w miastach, na każdym rogu roi się od pomarańczowych , pękatych dyń z wyciętym uśmiechem – symboli tego dnia.  Skąd się wzięło to święto i co oznacza? Czy rzeczywiście rodzice, którzy nie chcą by ich dzieci je obchodziły, mają rację?
Sama tradycja tego święta jest związana z dawnymi celtyckimi obyczajami. Według tych starożytnych plemion w czasie Samhain palono ogniska i przebierano się by w ten sposób odpędzić złe duchy. Skąd więc data 31 października na 1 listopada? Celtowie, o których mowa, miej więcej w czasie 1 listopada obchodzili nowy rok. W VIII wieku papież ogłosił, że 1 listopada będzie od tej pory katolickim świętem ku czci Wszystkich Świętych. Jednak chrześcijańskie obyczaje nie wykorzeniły całkowicie tych pogańskich i w masowej wyobraźni oba te święta uległy połączeniu.
I tak – mimo że 1 listopada idziemy na groby bliskich, nie przeszkadza nam wcale w kultywowaniu starych pogańskich zwyczajów, gdyż upatrujemy w tym zabawę, zwłaszcza, że wiąże się ona z przebierankami i popularnymi, chociażby w Stanach Zjednoczonych „wędrówkami po cukierki” wśród dzieci.  Tradycja ta sięga minionego wieku, kiedy to w owym czasie biedni chodzi i prosili o jakiś posiłek lub wsparcie. Zresztą do USA Halloween przywieźli irlandzcy emigranci w XIX wieku i szybko stała się ono nie tyle celebrowaniem jakiś obrzędów religijnych, ile okazją do towarzyskich spotkań.  Nie jest ona jednak tak wcale niewinna. Okazuje się, że na Halloween Amerykanie wydają co roku około 8 miliardów dolarów! Ale to Amerykanie, a my? Polacy? Według ostatnich wyliczeń przeciętna rodzina może wydać z tej okazji nawet 700 zł!
Dziś w wielu szkołach ( i nie tylko) zdania wśród rodziców są mocno podzielone. Mimo że od dawna zwolennicy Halloween podkreślają jego świecki charakter, zabawę poprzez groteskę i swoistą „karnawałowość” przeciwnicy nie ustają w wysiłkach by wskazać, że charakter tego święta nie jest ani świecki ani niewinny. Abyście mogli mieć swoje zdanie zebraliśmy argumenty obu stron.
Nie obchodzę Halloween bo:
•    Zamiast zdrowej zadumy nad życiem wiecznym kultywuje śmierć i przebieranki w ciemnych klimatach.
•    Nie obchodzę tego święta ze względu na jego pochodzenie. Samhain to celtycki bóg śmierci, zatem tradycja Halloween wywodzi się z kultu pogańskiego.
•    Trudno pogodzić wieczorną imprezę towarzyską z porannym wyjściem w spokoju i zadumie na cmentarz, na groby bliskich.
•    Halloween przedstawia diabły i demony w „sympatyczny” sposób, co nie jest zgodne z prawdą.
Obchodzę Halloween bo:
•    To tylko impreza i wesoła zabawa, a nie religijny obrzęd
•    Oburzanie się na Halloween to hipokryzja – a nasze Andrzejki? Nikt nie widzi w tym problemu?
•    Tematy związane ze śmiercią powinno się poruszać, a jeśli w groteskowy i zabawny sposób, to co w tym złego?
•    To doskonała okazja do spotkań sąsiedzkich, zabaw dla dzieci.

NAUCZ SWOJE DZIECKO BYĆ SZCZĘŚLIWYM

Każdy kochający rodzic pragnie dla swoich dzieci szczęścia. Nieczęsto jednak wierzymy w to, że takie szczęśliwe życie można dziecku zaplanować. A można… Dziecko można szczęścia nauczyć i dać mu wspaniały dar na całe życie. Jednak jak zacząć?

                Dziecko można nauczyć planowania, owszem - wydaje się to trudne. Jednak, układanie planów możemy rozpocząć od rozmowy z dzieckiem o jego marzeniach. Tak łatwiej mu będzie ustalić krótkoterminowe cele, np. chciałabym podarować mamie w dniu jej święta czerwone róże i co mogę zrobić by tak się stało?

                By dziecku skutecznie udało się realizować cele warto przekonać je, żeby pamiętało o niezawodnej kolejności: najpierw obowiązki a potem przyjemności. Amerykański psycholog – Stephen Covey poleca eksperyment ze słoikiem. Jeśli najpierw wypełnimy słoik do połowy piaskiem (oznaczającym przyjemność i zabawę) i do tego dorzucić drugie tyle kamyczków ( symbol obowiązków) – nie zmieszczą się one w słoiku. Pokażmy jednak dziecku, że zmiana kolejności – najpierw kamyczki a potem piasek – umożliwi zamknięcie słoika. To świetna metafora tego, jak należy w życiu postępować by nie cierpieć z powodu presji czasu, natłoku zadań czy stresu.

                Nauczmy dziecko dbania o odpowiedni wypoczynek. Przy czym warto zauważyć, że „granie na komputerze” to nie jest jedyna właściwa forma rozrywki i spędzania wolnego czasu. Warto nauczyć dziecko rozróżniania sfer intelektu, duszy, serca i ciała. Czasem dla intelektu może być nauka, dla serca – kontakt z kimś kochanym, bliskim, dla duszy -np. modlitwa czy po prostu marzenia , a dla ciała – odpowiednie, zdrowe żywienie i gimnastyka, sport.

                Pamiętajmy, że dziecko będzie szczęśliwsze jeśli nauczymy je szukania w ludziach tego co dobre i wartościowe i zrozumienia, że się różnimy od siebie. Zachęcamy je do aktywności w grupie rówieśników, pokażmy, że warto zaakceptować różnice.


Działy sklepu

Porównaj produkty


Nie masz żadnych produktów do porównania.

logolego

Moja przechowalnia


Nie masz żadnych produktów w schowku.

Rzetelny regulamin

Zweryfikowany

 

Sklepolandia

 

Sklepy24